• telefon+48 91 482 38 58
 • mail biuro@blask.szczecin.pl
 • facebook
 • Blog

  Kiedy sprawdzi się obsypanie grobu kamieniami?

  Wiele osób jest zdania, że jedynie duży marmurowy grobowiec jest w stanie oddać cześć zmarłemu, tymczasem grób wysypany kamykami to również doskonały sposób, aby upamiętnić człowieka. Grób bliskiej osoby to miejsce, które wymaga szczególnej troski i uwagi. Dbanie o niego to nie tylko utrzymywanie go w czystości, ale także aranżacja przestrzeni wokół nagrobka. Aby mieć pewność, że teren wokół grobu będzie wyglądał schludnie i reprezentacyjnie, warto przycinać trawę, usuwać zanieczyszczenia i dodawać dekoracje, takie jak kwiaty lub wieńce. Ważne jest również, aby kamienie lub żwir pokrywające grób były w dobrym stanie, ponieważ pomogą one chronić go przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi.

  Czytaj dalej

  Jak obudować grobowiec?

  W naszej kulturze groby zmarłych otaczane są dużym szacunkiem. Niestety nie zawsze możliwe jest natychmiast po pogrzebie zadbanie o kamienny pomnik. Często mają na to wpływ względy finansowe, kwestia długiego czasu wykonania pomnika lub po prostu zmarły nie życzył sobie kamiennego wykończenia grobu. Warto wiedzieć, że kamienne pomniki, które niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe rodziny zmarłych, nie są jedyną możliwością, a estetyczny grób można wykonać za mniejszą sumę. Przeczytaj, kiedy warto się na takie rozwiązanie zdecydować.

  Czytaj dalej

  Jakie groby należy pastować i woskować?

  Pastowanie i woskowanie to świetny pomysł na wyczyszczenie i nadanie blasku nagrobkowi. Jednak nie na wszystkich materiałach będzie się sprawdzać, czasem te metody przyniosą więcej problemów niż korzyści. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się w przypadku jakich nagrobków osiągniesz idealny efekt po pastowaniu i woskowaniu.

  Czytaj dalej

  Jak odnowić krzyż i tabliczkę na grobie?

  Zbliżający się listopad przypomina nam o konieczności dbania o groby najbliższych osób. Czyszczenie nagrobków i drobne prace remontowe można wykonać samodzielnie lub zlecić to zadanie firmom zajmującym się porządkowaniem grobów. Oczywiście wiadomo, że nagrobki nieustannie są narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych- deszcz, śnieg, silny wiatr i promieniowanie słoneczne. Niedobry wpływ na wygląd mają również opadające jesienią wilgotne liście, czy też pojawiający się na powierzchniach mech. Również oznaki naszej pamięci, takie jak źle zabezpieczone znicze, potrafią zniszczyć nagrobek, jednak najwięcej na szkodę może zdziałać czas. Na szczęście takie elementy jak krzyż, czy tabliczka można łatwo odnowić.

  Czytaj dalej

  Czym się kierować przy wyborze ławeczki cmentarnej?

  Ławki cmentarne bez wątpienia są bardzo wygodne, pozwalając odwiedzającym groby przyjąć wygodną pozycję do modlitwy i zadumy związanej ze śmiercią bliskiej im osoby. Niemniej, aby takowa ławka pełniła dobrze swoją rolę, musi spełniać kilka ważnych kryteriów. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje odnośnie tego, jaka powinna być ławka cmentarna.

  Czytaj dalej

  Jak dbać o zieleń przy grobie?

  Miejsce pochówku bliskich nam osób jest miejscem szczególnym. To ku niemu kierujemy myśli związane z ukochanym człowiekiem, który odszedł z naszego życia. Należny mu szacunek oraz wyraz pamięci można oddać nie tylko poprzez przyozdobienie pomnika piękną wiązanką kwiatów i zniczami, ale również aranżując teren wokół grobu odpowiednią roślinnością. Co należy wziąć pod uwagę, planując zieleń przy grobie? Jakie rośliny wybrać? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

  Czytaj dalej

  Do góry