• telefon+48 91 482 38 58
 • mail biuro@blask.szczecin.pl
 • facebook
 • Blog

  Jakie groby należy pastować i woskować?

  Pastowanie i woskowanie to świetny pomysł na wyczyszczenie i nadanie blasku nagrobkowi. Jednak nie na wszystkich materiałach będzie się sprawdzać, czasem te metody przyniosą więcej problemów niż korzyści. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się w przypadku jakich nagrobków osiągniesz idealny efekt po pastowaniu i woskowaniu.

  Czytaj dalej

  Jak odnowić krzyż i tabliczkę na grobie?

  Zbliżający się listopad przypomina nam o konieczności dbania o groby najbliższych osób. Czyszczenie nagrobków i drobne prace remontowe można wykonać samodzielnie lub zlecić to zadanie firmom zajmującym się porządkowaniem grobów. Oczywiście wiadomo, że nagrobki nieustannie są narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych- deszcz, śnieg, silny wiatr i promieniowanie słoneczne. Niedobry wpływ na wygląd mają również opadające jesienią wilgotne liście, czy też pojawiający się na powierzchniach mech. Również oznaki naszej pamięci, takie jak źle zabezpieczone znicze, potrafią zniszczyć nagrobek, jednak najwięcej na szkodę może zdziałać czas. Na szczęście takie elementy jak krzyż, czy tabliczka można łatwo odnowić.

  Czytaj dalej

  Czym się kierować przy wyborze ławeczki cmentarnej?

  Ławki cmentarne bez wątpienia są bardzo wygodne, pozwalając odwiedzającym groby przyjąć wygodną pozycję do modlitwy i zadumy związanej ze śmiercią bliskiej im osoby. Niemniej, aby takowa ławka pełniła dobrze swoją rolę, musi spełniać kilka ważnych kryteriów. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje odnośnie tego, jaka powinna być ławka cmentarna.

  Czytaj dalej

  Jak dbać o zieleń przy grobie?

  Miejsce pochówku bliskich nam osób jest miejscem szczególnym. To ku niemu kierujemy myśli związane z ukochanym człowiekiem, który odszedł z naszego życia. Należny mu szacunek oraz wyraz pamięci można oddać nie tylko poprzez przyozdobienie pomnika piękną wiązanką kwiatów i zniczami, ale również aranżując teren wokół grobu odpowiednią roślinnością. Co należy wziąć pod uwagę, planując zieleń przy grobie? Jakie rośliny wybrać? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

  Czytaj dalej

  Jak zadbać o estetyczny wygląd grobu?

  Przejawem pamięci o naszych bliskich zmarłych jest regularne odwiedzanie i porządkowanie ich grobów. Podczas tych prac należy wyrzucić wypalone znicze i zniszczone wiązanki, ale również zadbać o właściwe oczyszczenie pomnika. Nadzór nad miejscem pochówku jest dużo łatwiejszy, gdy grób bliskich znajduje się na pobliskim cmentarzu. A co w sytuacji, gdy z różnych względów nie można osobiście zająć się opieką nad miejscem pochówku?

  Czytaj dalej

  Jakie znaczenie ma pora roku na sprzątanie grobów?

  Sprzątanie grobów powinno być wykonywane regularnie tak, aby prezentowały się one w sposób estetyczny i to niezależnie od pory roku. Ta ostatnia ma jednak duży wpływ właśnie na sprzątanie. Jaki dokładnie oraz co zrobić, aby miejsca spoczynku naszych najbliższych były naprawdę zadbane? Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej na ten temat.

  Czytaj dalej

  Do góry