• telefon+48 91 482 38 58
 • mail biuro@blask.szczecin.pl
 • facebook
 • Blog

  Jak zadbać o grób zimą?

  Czas zimowy to wyjątkowe wyzwanie dla osób, które chcą zadbać o groby bliskich. Niekorzystne warunki atmosferyczne, niska temperatura, wilgoć, śnieg i lód mogą przyczynić się do uszkodzenia nagrobków, kwiatów i innych elementów dekoracyjnych. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto poznać kilka zasad, które pozwolą na skuteczną ochronę grobów w sezonie zimowym.

  Czytaj dalej

  Jak odnowić litery na pomniku?

  Czas, działanie warunków atmosferycznych oraz zanieczyszczenia mogą prowadzić do powstawania zabrudzeń, uszkodzeń i odbarwień na powierzchniach nagrobków. W przypadku, gdy na pomnikach znajdują się litery – ich odnowienie może okazać się kluczowe dla zachowania czytelności napisów oraz estetyki całego nagrobka. W artykule przedstawiamy sposób na odnowienie liter na pomniku nagrobka.

  Czytaj dalej

  Kiedy sprawdzi się obsypanie grobu kamieniami?

  Wiele osób jest zdania, że jedynie duży marmurowy grobowiec jest w stanie oddać cześć zmarłemu, tymczasem grób wysypany kamykami to również doskonały sposób, aby upamiętnić człowieka. Grób bliskiej osoby to miejsce, które wymaga szczególnej troski i uwagi. Dbanie o niego to nie tylko utrzymywanie go w czystości, ale także aranżacja przestrzeni wokół nagrobka. Aby mieć pewność, że teren wokół grobu będzie wyglądał schludnie i reprezentacyjnie, warto przycinać trawę, usuwać zanieczyszczenia i dodawać dekoracje, takie jak kwiaty lub wieńce. Ważne jest również, aby kamienie lub żwir pokrywające grób były w dobrym stanie, ponieważ pomogą one chronić go przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi.

  Czytaj dalej

  Jak obudować grobowiec?

  W naszej kulturze groby zmarłych otaczane są dużym szacunkiem. Niestety nie zawsze możliwe jest natychmiast po pogrzebie zadbanie o kamienny pomnik. Często mają na to wpływ względy finansowe, kwestia długiego czasu wykonania pomnika lub po prostu zmarły nie życzył sobie kamiennego wykończenia grobu. Warto wiedzieć, że kamienne pomniki, które niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe rodziny zmarłych, nie są jedyną możliwością, a estetyczny grób można wykonać za mniejszą sumę. Przeczytaj, kiedy warto się na takie rozwiązanie zdecydować.

  Czytaj dalej

  Jakie groby należy pastować i woskować?

  Pastowanie i woskowanie to świetny pomysł na wyczyszczenie i nadanie blasku nagrobkowi. Jednak nie na wszystkich materiałach będzie się sprawdzać, czasem te metody przyniosą więcej problemów niż korzyści. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się w przypadku jakich nagrobków osiągniesz idealny efekt po pastowaniu i woskowaniu.

  Czytaj dalej

  Jak odnowić krzyż i tabliczkę na grobie?

  Zbliżający się listopad przypomina nam o konieczności dbania o groby najbliższych osób. Czyszczenie nagrobków i drobne prace remontowe można wykonać samodzielnie lub zlecić to zadanie firmom zajmującym się porządkowaniem grobów. Oczywiście wiadomo, że nagrobki nieustannie są narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych- deszcz, śnieg, silny wiatr i promieniowanie słoneczne. Niedobry wpływ na wygląd mają również opadające jesienią wilgotne liście, czy też pojawiający się na powierzchniach mech. Również oznaki naszej pamięci, takie jak źle zabezpieczone znicze, potrafią zniszczyć nagrobek, jednak najwięcej na szkodę może zdziałać czas. Na szczęście takie elementy jak krzyż, czy tabliczka można łatwo odnowić.

  Czytaj dalej

  Do góry